Chirurgia stomatologiczna kojarzy się zwykle z nieprzyjemnym i bolesnym leczeniem. W końcu w jej ramach wykonywane są inwazyjne zabiegi i operacje w obrębie jamy ustnej. Współczesna chirurgia pozwala jednak na takie leczenie, podczas którego pacjent czuje się komfortowo i bezpiecznie, a dodatkowo nie odczuwa bólu – nawet przy poważnym i mocno inwazyjnym zabiegu.
Chirurg stomatolog to lekarz, który specjalizuje się w operacyjnym usuwaniu zmian chorobowych jamy ustnej i okolic. Jeśli pacjent ma problem stomatologiczny wymagający interwencji w postaci poważniejszego zabiegu lub operacji, to z całą pewnością zajmie się nim specjalista z zakresu chirurgii, a nie stomatolog zachowawca.
Warto podkreślić, że chirurgia stomatologiczna nie obejmuje swoim zakresem wyłącznie samego uzębienia. To również zabiegi wykonywane na dziąsłach, kościach czy nawet zatokach. Chirurdzy stomatologiczni to specjaliści, którzy w największym stopniu korzystają z najnowszych osiągnięć technologicznych, włączając je do procesu leczenia. Dzięki temu zabiegi wykonywane są coraz sprawniej i bardziej precyzyjnie, a pacjent przechodzi po nich krótszą rekonwalescencję.
Zabiegi wykonywane w ramach chirurgii stomatologicznej:
- ekstrakcje, usuwanie zębów
- usuwanie zębów mądrości
- chirurgiczne przygotowanie do leczenia protetycznego lub implantologicznego
- plastyka zatoki szczękowej
- plastyka wędzidełka wargi górnej lud dolnej
- resekcja wierzchołka korzenia...
Chociaż perspektywa poddania się zabiegowi chirurgicznemu w okolicach jamy ustnej może brzmieć mało przyjemnie, to naprawdę nie należy się takich procedur obawiać. Dobrze jest zacząć od konsultacji z lekarzem – odpowie on na wszelkie pytania i określi czy i w jakim zakresie działania chirurgiczne są niezbędne!